Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie DKK

nprczLogo DKK 170x170InstytutK

colage styczen2020

colage styczen2020
                  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                             

 

 

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

 

W poniedziałkowe popołudnie 27 stycznia rozpoczęliśmy pierwsze w 2020 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w niej 9 pań, które dyskutowały o książkach Pyun Hye-Young „Dół” oraz Erica-Emmanuela Schmitta „Ulisses z Bagdadu”. Dawno klubowiczki nie były tak zgodne, co do oceny przeczytanych książek. Wszystkie miały podobne zdanie, każdy z tytułów przypadł do ich czytelniczego gustu. Książki przeczytały z dużym zainteresowaniem, polecając je innym czytelnikom.

ziarnka

ziarnka

Pyun Hye-Young w książce „Dół” zaserwowała nam spokojną, wyważoną prozę, sięgającą głęboko w psychikę bohaterów. Nie jest to thriller psychologiczny, jak sugeruje okładka książki, ale niezmiernie ciekawa, niesztampowa opowieść o samotności, niezrozumieniu, narastającym obłędzie, który żywiony domysłami, doprowadzić może do tragedii. Autorka stopniowo odsłania przed czytelnikiem historię Oghiego, który po wypadku, w wyniku którego stracił żonę, został sparaliżowany. Mężczyzna nie może mówić, stracił kontrolę nad swoim ciałem – porusza jedynie lewą ręką, ale jego pismo jest nieskładne, koślawe i mało czytelne. Upokorzony, pozbawiony możliwości językowej komunikacji, dookreślany słowami, z którymi nie chce i nie potrafi się utożsamiać – jest zdany na innych. Powoli wprowadza retrospektywne obrazy i odpryski przeszłości bohatera. W sposobie opowiadania dominują chłód i emocjonalny dystans. Z każdą kolejną stroną autorka pokazuje, jak wiele dzieli z pozoru bliskich sobie ludzi, jak głęboko można kopać, i tak nie sięgając prawdy. Złość, frustracja, negacja, halucynacje, domniemania, strach i chęć zemsty kierują w głąb otchłani, przepaści, dołu – miejsca odosobnienia i miejsca kary.

 

modiano

modiano

Eric-Emmanuel Schmitt zachwycił nas sposobem ukazania problemów współczesnych ludzi. Jego powieść „Ulisses z Bagdadu” nawiązuje do znanego motywu literackiego - tułaczki Odyseusza. Saad Saad, główny bohater „Ulissesa z Bagdadu”, to młody mężczyzna mieszkający w Iraku. Jego życie jest spokojne i sielankowe do momentu wybuchu wojny. Saad kolejno traci najbliższe osoby i najważniejsze cele w swoim życiu. Musi wybierać pomiędzy pewną śmiercią czyhającą na niego w Bagdadzie a niebezpieczną, nielegalną podróżą do zachodniej Europy. Decyduje się na drugie rozwiązanie i rozpoczyna tułaczkę w nieludzkich warunkach do jego zdaniem lepszego świata. Podczas podróży poznaje podobnych sobie emigrantów – Nigeryjczyków, Somalijczyków czy mieszkańców Bliskiego Wschodu, ludzi bezradnych, wegetujących z dnia na dzień w oczekiwaniu decyzji o możliwości legalnego pozostania w obcym kraju lub o deportacji do ojczyzny. Autor prezentuje emigrantów wraz z ich problemami, obawami i nadziejami. Ukazuje czytelnikowi, że uzyskanie statusu uchodźcy nie jest sprawą szybką ani łatwą. Sytuację pogarsza jeszcze brak pieniędzy czy ciepłego łóżka oraz poniżające traktowanie ze strony nieufnych Europejczyków. Trudno pozostać wobec tej lektury obojętnym, sytuacja Saada i innych emigrantów jest nie do pozazdroszczenia. Wielu czytelników po tej lekturze zmieni swoje podejście do ludzi, którzy w poszukiwaniu pracy i godziwego życia przybyli do Europy. Zdecydowanie warto przeczytać. Polecamy!

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 24 lutego 2020 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk