Spotkanie DKK

pazdziernik2021

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                             w dniu 5 października 2021 r.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

5 października 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 10 klubowiczek. Tym razem dyskusja przebiegała wokół książki Juliusa Margolina „Podróż do krainy zeków” oraz Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego „Sekret Kroke”.

podroz

„Podróż do krainy zeków” Juliusa Margolina wyjątkowo mocno wstrząsnęła klubowiczkami. To książka przemyślana z pogranicza dokumentu osobistego i literatury pięknej. Julius Margolin, polski Żyd urodzony w Pińsku, spędził pięć lat (1940-1945), w sowieckich łagrach. Po zwolnieniu i odesłaniu do Polski wyjechał do Palestyny, gdzie w latach 1946-47 spisywał „Podróż do krainy zeków”, swoje wstrząsające świadectwo niewolnika nieludzkiego sowieckiego systemu resocjalizacji. Co ciekawe, nikt nie chciał opublikować jego zapisków. Ukazywały się jedynie w bardzo okrojonej wersji we Francji, USA i Niemczech.

Atutem książki jest nie tylko wyjątkowo rzetelny, dokładny i bogaty zapis obozowych doświadczeń odsłaniający najważniejsze mechanizmy upodlania więźniów, ale nade wszystko błyskotliwa analiza systemu przekuwania w miarę samodzielnie myślącego człowieka w posłusznego poddanego reżimowi. Pierwszoosobowa narracja podkreśla autentyczność relacji. Dodatkowo pisarz nie stara się epatować okrucieństwem, opisuje po prostu codzienne życie zeków, czyniąc to przy tym pięknym literackim językiem.

W pierwszym rozdziale opisuje proces sowietyzacji Pińska i okolic, pracę przy archiwizowaniu zbiorów bibliotecznych, pobyt w więzieniu i podróż w nieznane więziennym pociągiem. Kolejne trzy rozdziały, obejmujące pobyt w obozie Kwadrat 48, to opis obozowego życia, morderczej często bezsensownej pracy, wycinki lasów nad Morzem Białym, wszechobecnej śmierci, masakrycznego głodu, poniżenia i niepewności jutra, aż wreszcie wyczekiwania na amnestię, zamieszkiwania w Kraju Ałtajskim i wyzwolenia w 1945 r. Obok książki Margonina nie można przejść obojętnie. Wstrząsa, przeraża i porusza do głębi. Jest to bezcenne świadectwo tamtej epoki. Należy ją przeczytać!

kroke

„Sekret Kroke” to debiutancka powieść Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. Przenosi nas do przedwojennego Krakowa, gdzie ukryty jest cenny manuskrypt, od setek lat chroniony przez Bractwo Alchemików. Różni bohaterowie chcą osiągnąć ten sam cel - zdobyć tajemniczy zwój. Niemcy, aby zdobyć panowanie nad światem i udowodnić aryjskie pochodzenie Jezusa Chrystusa. Kościół, aby zapobiec takiemu biegowi wydarzeń oraz tajemniczy Amerykanin, aby wzbogacić swoją kolekcję. W trakcie czytania można się pogubić. Mnogość wątków i postaci, a nade wszystko ciągłe przeskakiwanie z miejsca na miejsce, wprowadza chaos i utrudnia czytanie. Ponadto w powieści znajduje się wiele odniesień do znanych tekstów kultury, np. książek czy piosenek. Samo wyszukanie, wypisanie i rozszyfrowanie ich wszystkich zajęłoby kilka godzin pracy. Dla osób lubiących zabawę z konwencją, powieść będzie odpowiednia. Dla nas była lekkim rozczarowaniem.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 9 listopada 2021 r.