Biblioteka Publiczna w Programie Rozwoju Bibliotek

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje od 2009 roku Program Rozwoju Bibliotek. Jego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych w małych miejscowościach.Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Obecnie w programie uczestniczy ponad 3000 placówek bibliotecznych z ponad 1100 gmin z całej Polski. Biblioteka Publiczna we Włoszczowie złożyła wniosek i została zakwalifikowana do trzeciej rundy tego programu.

W ramach Programu Rozwoju Bibliotek otrzymamy sprzęt komputerowy, urządzenia wielofunkcyjne, projektor multimedialny, aparaty cyfrowe zarówno  do Biblioteki Publicznej we Włoszczowie, jak i filii w Bebelnie, Czarncy, Koniecznie i Kurzelowie. Szczególnie ważne jest to w odniesieniu do filii bibliotecznych, w których czytelnicy nie mieli możliwości korzystania z Internetu. Sprzęt przeznaczony będzie do użytku publicznego, będą mogli korzystać z niego wszyscy mieszkańcy.
Bibliotekarze będą korzystać z oferowanych warsztatów i szkoleń, m.in. : warsztatów planowania rozwoju biblioteki, szkoleń specjalistycznych i informatycznych.
Efektem udziału w warsztatach będzie konkretny dokument, plan rozwoju biblioteki, który jest niezbędny także do realizacji programu "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek".
Uczestnicy programu będą mieli także możliwość pozyskania grantów na realizację ciekawych pomysłów. Warto podkreślić, że udział Biblioteki w programie rozwoju bibliotek nie wymagał wniesienia finansowego wkładu własnego.
Program Rozwoju Bibliotek wspierają m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Instytutem Książki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Biblioteka Narodowa, firma Microsoft, Orange Polska.