Polskie tradycje bożonarodzeniowe

Zapraszamy na wystawę starych świątecznych i noworocznych pocztówek (ze zbiorów Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej) uzupełnioną dawnymi ozdobami choinkowymi.

W tradycji staropolskiej, a zwłaszcza w tradycji ludowej, domowe świętowanie Bożego Narodzenia trwało aż do Trzech Króli. Dni te bowiem, a zwłaszcza wieczory, upływały niegdyś na wypoczynku, wspólnym śpiewaniu kolęd, odwiedzinach, spotkaniach, pogawędkach sąsiedzkich, poczęstunkach i wesołych zabawach.
    Obecnie święta te obchodzimy niezwykle uroczyście, bo chyba nigdzie w Europie nie celebruje się tak Świąt Bożego Narodzenia. Są to święta rodzinne, wzmacniające więzi z bliskimi. Tradycyjne polskie święta to czas radości, wybaczania i zgody, bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. W tych dniach nie zapominamy o życzeniach świątecznych i noworocznych.
    Najstarsza kartka świąteczna ze zbiorów Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej została wysłana do adresata w 1968 roku ( ma 45 lat ).
    Wystawa składa się z 37  kartek świątecznych z lat 1968 - 1988.