„Świętokrzyskie czeka na Ciebie”

logowarsztaty0515

W poniedziałek 13 maja w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyła się kampania informacyjno – edukacyjna dotycząca ochrony powietrza atmosferycznego „Świętokrzyskie czeka na Ciebie”. Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Kampania rozpoczęła się spektaklem pt.: „Rajska wyspa”, odegranym przez aktorów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Tematem były zagadnienia związane z niską emisją, smogiem, zanieczyszczeniem powietrza i segregacją odpadów. Uczniowie klas drugich z ZPO nr 1 brali czynny udział w spektaklu, w czasie którego dowiedzieli się wiele na temat ochrony środowiska. Uczyli się także segregacji śmieci.

Kolejna grupa uczniów tym razem klas czwartych ZPO nr 2, brała udział w warsztatach „Ochrona powietrza”. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się czym jest smog, odnawialne źródła energii i jak badać czystość. Ciekawa prelekcja i doświadczenia pogłębiła ich wiedzę z tej dziedziny. Oprócz tego uczniowie chętnie brali udział w konkursie wiedzy o ekologii „Koło fortuny”, układali puzzle i malowali plakaty. Mieli również dostęp do tabletów z aplikacjami o ekologii. Za udział w konkursach uczniowie otrzymali ciekawe nagrody i gadżety.

W ramach kampanii odbył się wykład Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego „Jak rozwiązać problem niskiej emisji w Polsce. O smogu i innych zagrożeniach.” Uczestniczyła w nim młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego we Włoszczowie. Tematy poruszane na prelekcji to: smog oraz inne zanieczyszczenia powietrza, jego wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. Uczestnicy dowiedzieli się również o możliwości dofinansowania do nowych źródeł ciepła.