Październikowe spotkanie DKK w Kurzelowie

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

rodzina

W ramach październikowego spotkania DKK ,w którym uczestniczyły 4 panie, naszą lekturą była książka Billa Clegga pt: „ Czy miałaś kiedyś rodzinę”. Wszystko zaczyna się od pożaru, w którym, w przeddzień ślubu ginie prawie cała rodzina. Jest to punkt wyjściowy do rozważań głównych bohaterów, których ta tragedia dotknęła. Autor nie korzysta z dialogów. Buduje on powieść o przebaczeniu, poczuciu winy, stracie , opisując wewnętrzne przeżycia uczestników dramatu.

Początek książki stanowił dla nas wyzwanie, ponieważ wydawała się ona nam nudna i niespójna. Natomiast poruszyło nas w jaki sposób autor dogłębnie nakreślił życiorysy bohaterów, pokazując, że pozory mylą, a to co wydaje się proste takim nie jest. Ujmuje on historię z różnych perspektyw. Uświadamia nas tym samym o istnieniu niewidzialnej nici, jaka łączy nas wszystkich i tworzy zależność przyczynowo- skutkową. Zawsze do najgłębszych i najszczerszych przemyśleń zmusza nas jakieś nieszczęście. Na co dzień potrafimy chować się pod maskami, ukrywając to co w nas tkwi. Książka uczy, aby mówić głośno o tym co czujemy, jeszcze zanim nasz czas wypali się do końca niczym zapałka na okładce.

Autor w swojej książce odwołuje się do emocjonalności człowieka, stawia wiele pytań o wspólne relacje i emocje między ludźmi..